În cadrul unui material difuzat în spaţiul public s-a afirmat ca angajatii primariei nu şi-au primit salariile de patru luni. Pentru o corecta informare facem urmatoarele precizari:

– SC Efo Urban SRL are ca unic asociat Consiliul Local Eforie, angajaţii acestei societăţi nu au calitatea de salariaţi ai Primăriei Eforie.

– Societatea Efo Urban SRL este o societate comercială, calitatea activităţii reflectându-se în rezultatele obţinute. Întârzierea achitării drepturilor salariale angajaţilor de la SC Efo Urban SRL este o problemă a managementului şi acţionariatului.

– În anul 2017 Primăria Eforie a contractat o serie de servicii pentru care a achitat societaţii Efo Urban toate sumele datorate, în cadrul termenului de plată.

Este greu de înţeles prezenţa la acţiunea de protest a unor persoane din managementul SC Efo Urban SRL şi a catorva consilieri, adica cei responsabili pentru situaţia creată de neachitarea drepturilor salariale.

PRIMARUL ORAŞULUI EFORIE

Robert Nicolae Serban